Stare kontrakty i status spółki córki przesądziły o opodatkowaniu
Wypowiedzenie umów kredytu konsumenckiego nie oznacza jeszcze, że przedsiębiorca utracił status instytucji pożyczkowej.
Spółka zajmuje się obrotem wierzytelnościami. Zgodnie z PKD jest to pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej nie sklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych (64.99.Z). W przedmiocie pozostałej działalności firma ma również wpisany nr PKD 64.92.Z. – pozostałe formy udzielania kredytów, ale tej działalności nie wykonuje.
Firma tłumaczyła, że w 2015 r. udzieliła dwóch pożyczek spółce siostrze. Obecnie nie udziela pożyczek osobom fizycznym i nie ma zamiaru ich udzielać, ale jest w grupie kapitałowej ze spółką, która jest instytucją pożyczkową o nr PKD 64.92.Z i obecnie prowadzi działalność w tym zakresie. Nie stanowią jednak grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy o CIT.
Podatniczka podkreślała, że obecnie zajmuje się tylko obrotem wierzytelnościami. Nie ma sumy aktywów ponad określoną ustawowo kwotę, ale rozpatrując ją wraz ze spółką siostrą, której główną działalnością jest udzielanie pożyczek osobom fizycznym, ten próg zostaje przekroczony i płaci ona podatek bankowy.
Spółka nie jest obecnie stroną żadnej ważnej umowy o kredyt konsumencki. Pozostaje jedynie wierzycielem egzekwującym od konsumentów należności. Sama uważała, że nie jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta